Кілька слів про латеральне мислення

Для всіх людей не є секретом те, що в суспільстві є безліч тих, хто здатний мислити по-справжньому креативно, видаючи все нові й нові геніальні ідеї одну за одною. Водночас, практично всі люди навколо, включаючи ваших знайомих і близьких, вважають, що вони не здатні мислити творчо і вигадувати щось, чого не було до цього моменту.

У нашому розумі дуже щільно засів стереотип про те, що створювати щось нове і мислити творчо – це доля геніїв. Винахідники з фільмів і книг – все суцільно геніальні невизнані вчені, а художники – це піднесені люди, що називається «не від світу цього». Але це лише той образ, який дають нам книги і фільми, але як усе є насправді?

Автор книги поспішає запевнити своїх читачів: «Творче мислення – не дар богів!»

Буквально кожен може стати творчою особистістю або, інакше – розвинути своє латеральне мислення, досить просто прикласти до цього певних зусиль і зрозуміти, як саме працює такий метод генерації нових ідей.

Латеральне мислення – здатність шукати нові підходи та сенси там, де їх раніше не було.

Що допоможе  мислити творчо?

Щоб мислити творчо, ви можете використовувати деякі інструменти, якими автор книги ділиться зі своїми читачами:

Творча пауза.

Цей інструмент дозволяє вам бачити нові підходи у буденних справах. Зупиняючи звичний потік думок, ми концентруємося на певному предметі, на який ніхто зазвичай не звертає уваги. Нас же цей предмет зацікавив, ми відчуваємо в ньому приховані.

Обґрунтовувати для себе причину концентрації не потрібно, але цей прийом потрібно ввести у звичку як вправу – він привчить здійснювати творче зусилля.

Фокус.

Також є відмінним інструментом, який дозволить прокинутися вашому латеральному мисленню. Тут ми працюємо з незвичайними ідеями, на які до цього ми не звертали уваги, але з інструментом «Фокус» ми працюємо трохи інакше.

Ми спеціально концентруємо нашу увагу на якийсь деталі предмету дослідження, розглядаючи його в усіх дрібницях, а потім, виходячи з поставленого питання, намагаємося придумати, що робити конкретно з цими деталями. Основний сенс методу у тому, щоб за допомогою свідомого зусилля вибрати нову фокусну точку.

Творчий виклик.

Іноді, для вчинення будь-якого прориву, потрібно просто перестати робити справу по-старому. Питання – «А як можна робити це зовсім інакше?» допоможе вам знайти кардинально-новий підхід.

Обирайте альтернативу.

Процес знаходження альтернатив полягає в дослідженні уже знайомих, доступних варіантів і виборі кращого з них. Але цього може не вистачити – творчий процес полягає в створенні альтернатив, тобто ідентифікації не настільки очевидних напрямків за допомогою розширення кордонів ситуації, включення додаткових чинників, залучення нових людей, зміни системи відліку. Як правило, краще швидко генерувати безліч варіантів вирішення і потім вибирати з них найбільш цікаві, ніж довго і скрупульозно розглядати обмежене число напрямків.

Визначтеся з концепціями.

У будь-якій справі існує три концепції.

Це мета, тобто те, до чого саме ми хочемо прийти в кінці справи; це цінність, тобто те, яку саме вигоду несе нам дане підприємство і чому ми займаємося ним; третя концепція – це механізм, тобто те, якими способами досягається кінцева мета.

Три концепції – це три стовпи, на яких тримається будь-яка сформована ідея. Якщо ми будемо видозмінювати стовпи, буде змінюватися і сама ідея. У підсумку ми прийдемо до нетривіального рішення.

Наприклад, ми хочемо збільшити прибуток від кав’ярні, власником якої ми є. Яка наша мета? – Закохати клієнта у смачну каву і заробити грошей. Але що може допомогти нам заробити грошей ще краще і що може, разом з цим, принести вигоду нашим клієнтам? Їм буде набагато зручніше і вигідніше, якщо в нашому кафе ми також будемо подавати випічку, а також влаштовувати акції на безкоштовну склянку кави.

Видозміна звичного способу мислення збільшує прибуток в той момент, коли ми розбираємо його на гвинтики, а потім додаємо або зменшуємо складові деталі. Так і народжуються нові концепції бізнесу.

Роблячи висновки книги, автор говорить своєму читачеві, що неможливого в нашому світі немає, і кожна людина з будь-якої точки планети може мислити креативно і «творчо», якщо докладе до розвитку цієї навички усвідомлений підхід і трохи терпіння.

Так, ваша геніальна ідея, можливо, і не відвідає вас прямо в цю саму мить. Так, можливо, вона не з’явиться громом серед ясного неба і через тиждень або місяць.

Але в той момент, коли на вас зійде осяяння, а ідея буде в ваших руках, ви будете вдячні самому собі за те, що доклали зусиль і застосували рекомендації, які вам запропонував Едвард де Боно.

Автор: Ліліанна Айнцберн