За даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережами. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3-х годин в день, а ще приблизно 50% – від 4-х та більше годин.

Тому варто підняти питання: чи безпечно діти користуються всесвітньою павутиною?

Ролик про безпеку дітей в інтернеті

У березні 2020 року Міністерство Цифрової трансформації України опублікувало ролик, який звертає увагу на безпеку дітей в інтернеті.

Вихід цього соціального відео зумовлений подіями кінця 2019 та початку 2020 року, коли велика кількість дітей та молоді потрапила під вплив «онлайн-ігор», які закінчувались летальними випадками.

Ролик показує, що інтернет не лише джерело інформації, місце для спілкування чи, можливо, навіть працевлаштування. У всесвітній мережі є багато ризиків, які дитина спочатку й не помічає. 

Концепція ролику: у двері будинку дзвонять різноманітні персонажі (від скінхедів до героїв комп’ютерних ігор), питають у батьків де дитина й одразу прямують до неї. Про це йдеться на сайті Міністерства.

Хоча, варто сказати, що ролик спрямований більше на свідомість батьків, чиї діти молодші підліткового віку, адже саме це покоління найчастіше натрапляє на небезпеку онлайн. Яскрава реклама чи порада друзів для них вагомий аргумент, щоб зареєструватись на якомусь сайті чи приєднатись до нової онлайн-гри. Тому саме батьки повинні прослідкувати за безпекою дитини: що вона дивиться, з ким спілкується, в які ігри грає. 

Ролик закінчується титрами: «В реальному житті ви б захистили своїх дітей. То чому не захистити їх в інтернеті?».

Вихід соціальної реклами на сайті міністерства прокоментував уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба: «Коли дитина спілкується з незнайомцями в інтернеті, вона почуває себе безпечно. Адже фізично вона дійсно в безпеці – вдома, в школі тощо. Таку собі «ілюзію безпеки» створює екран. Діти вірять «приємним незнайомцям», які говорять компліменти, пропонують романтичні стосунки, дають дитині почуття «особливості».   

Не можна не згадати, що ця соціальна реклама стала дуже актуальною в переддень локдауну. Інтернет став платформою не лише для дистанційного навчання, а й місцем спілкування, як коментував Микола Кулеба, «з приємними незнайомцями». І дійсно, відсутність можливості для спілкування наживо стало поштовхом до нових онлайн-знайомств. Але чи завжди ті знайомства корисні?

Безпека дітей в інтернеті

Чи вдалось соціальному ролику уберегти дітей?

Хоч розуміємо, що соціальна реклама інформація, метою якої є досягнення суспільно корисних цілей та популяризація загальнолюдських цінностей, але чи допомогло поширення фактів про безпеку дітей онлайн уберегти дітей під час локдауну?

На думку експертів, повна ізоляція населення вдома стала своєрідною перевіркою, особливо для дітей, які, як відомо, частіше виявляють жорстокість онлайн й піддаються їй від однолітків. 

Соціальний ролик, однозначно, зміг привернути увагу до кібербулінгу чи надмірної уваги з боку сторонніх осіб до дитини. Але потім, крім привернення уваги, з’явилась реальна потреба допомогти батькам пояснити дитині, що таке всесвітня павутина.

Міністерство цифрової трансформації оприлюднили посібник «COVID-19. Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів», в якому розміщена інформація про актуальні проблеми віртуального життя дітей та шляхи їх вирішення.

Актуальним залишається лише питання поширення соціальної реклами в Україні й залучення суспільства до пошуку шляхів розв’язання цієїі проблеми. Хоч соціальних роликів в країні не багато, та в них привертають увагу до тем, які варті значно ширшої уваги. 

Автор: Брезгунова Лілія

Попередні матеріали цього автора: