За останні декілька років митці (журналісти, художники, музиканти, фотографи, маркетологи …) все частіше зустрічаються з ситуаціями, коли їх роботи публікують чи використовують без необхідного дозволу. Тоді хтось відпускає ситуацію, а інші шукають справедливості в суді. Та цього можна уникнути, якщо знати як захистити свою інтелектуальну власність.

Що таке авторське право?

Авторське право, насамперед, є інструментом власності, ключовою галуззю права інтелектуальної власності; воно призначене захищати зовнішню форму вираження об’єкта (твір, матеріал, малюнок, скульптура, пісня, фотографія), тобто їхнє «матеріальне втілення». 

Чому виникло поняття “авторського права”?

У авторів наукових та мистецьких творів (в тому числі журналістів) виникла потреба у захисті прав на власні роботи. Отже, авторське право – такий набір прав автора, коли жодна особа, крім творця (чи того, кому належать суміжні права), не може використовувати твори без відповідного дозволу чи ліцензії.

Захист інтелектуальної власності в Україні

Авторські права в Україні, як і в більшості країн світу, захищені на державному рівні. Від 1994 року в країні введений в дію Закон “Про авторське право й суміжні права”. З Відомості Верховної Ради України: “Цей Закон охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов’язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва – авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення – суміжні права”

Про захист авторського права

Варто зазначити, що реєстрація авторських прав не є обов’язковою для їхнього захисту, адже зараз на міжнародному рівні проводять політику збереження інтелектуальної власності, тобто не буде потрібне свідоцтво для того, щоб роботу не використовували без відома автора, це буде звичною практикою. Щодо згаданого вже свідоцтва – це, безумовно, найкраща міра захисту інтелектуальної власності, та її частіше використовують для масштабних проєктів: наукових робіт, кінострічок, збірок творів… Чому так? Бо документ про реєстрацію авторського права, виданий Державною службою інтелектуальної власності України, є найбільш значущим доказом приналежності авторських прав.

Як здійснити реєстрацію авторських прав?

Першим кроком є заповнення анкети реєстрації, бланк реєстрації можна отримати в Державному департаменті інтелектуальної власності

Наступний – заповнення заяви, де вказуються такі дані: основна інформація про заявника та об’єкт інтелектуальної власності (дата закінчення роботи, шляхи поширення його й відомості про оприлюднення та, за наявності, матеріальний примірник роботи) й авторський договір. І оскільки цей процес є не безкоштовним, то й квитанцію про оплату. 

Для отримання свідоцтва слід чекати 2-3 місяці. Так, можливо, в певних умовах процес виглядає довгим, але свідоцтво діє все життя автора та 70 років життя спадкоємців і крім того, важливою перевагою є набуття права укладати ліцензійні договори та отримувати матеріальну винагороду за використання вашої інтелектуальної власності.

Як захистити інтелектуальну власність в інтернеті?

Розпочнемо з того, що дедалі частіше творці зустрічаються з проблемою, коли їх роботи викладають на певні сайти (чи в соціальні мережі) без жодного дозволу. Це, мабуть, один з найпоширеніших способів порушення прав на інтелектуальну власність. Такі випадки є підставами для судового захисту авторського права (пункт «а» статті 50 Закону «Про авторське право і суміжні права»). Отже, як правильно позначати та захищати інтелектуальну власність в інтернеті?

Для позначення авторського права в публікаціях використовується знак охорони авторського права, після якого вказується ім’я автора та рік публікації твору. Знак охорони інтелектуальної власності виглядає таким чином: ©

Закон про авторське право в цифрову епоху (DMCA). Цей закон – частина законодавчої бази США та забезпечує захист інтелектуальної власності далеко за межами країни. На підставі DMCA, в разі порушення авторських прав, відповідний контент може бути видалений із пошукової видачі Google. Для видалення необхідно звернутися в підтримку сервісу, описати проблему та надати докази авторства. 

Як зазначалось раніше, реєстрація не є гарантом безпеки авторських прав, але, якщо розглядати саме веб-сторінки та соціальні мережі, то наявність документів, що засвідчують авторство не лише стануть в нагоді при самостійному поширенні матеріалу, а й у тих випадках, коли справа доходить до незаконного використання та судових процесів.

Отже, питання авторського права в Україні охороняється на належному рівні: існує закон, працюють інстанції, але саме населення не є достатньо проінформованим про захист інтелектуальної власності і це часто є причиною порушення цього закону. З кожним роком автори починають більше цінувати свою працю та не готові миритися незаконним її поширенням. 

У цьому випадку можемо дати лише одну пораду: свої права треба захищати в суді. Так, можливо, це зовсім не найпростіша справа, але чим більше таких кейсів буде з’являтись у ЗМІ, тим серйозніше люди будуть сприймати цю проблему. 

 Автор: Брезгунова Лілія

 

Читати попередні матеріали цього автора:

Журналістика в умовах пандемії: відкриття та виклики