Профайлинг; напрям психології

«Я бачу, про що ви думаєте». Фраза, яку впевнено можна казати, якщо освоїти профайлинг – новий напрям психологічної науки про прикладні аспекти поведінки людини.

Вам потрібно зрозуміти хто з трьох людей у судовій залі є серійним вбивцею? Чи можливо вам було б цікаво за мімікою політика дізнатись чи бреше він на важливій конференції? Чи ви пишете скандальний матеріал і не можете зрозуміти чому людина нервує при згадці тієї чи іншої ситуації? Раніше більшість психологів сказали б, що варто підтягнути свої знання з психології особистості, але зараз все частіше чуємо нове слово – профайлинг. Що ж це і «з чим його їдять»?

Звідки походить термін і як з’явився?

Цей напрям психології з’явився у Британії. З англійської перекладається як профілювання або створення психологічного портрету. Найбільшого розвитку профайлинг набув у сфері криміналістики. Використовуючи цей метод, слідчі створюють портрети підозрюваних, коли знаходять докази, залишені на місці злочину.

Також метод профайлингу часто використовують для безпечних авіаперельотів. Опитування та спостереження за пасажирами перед польотом є яскравим прикладом цього напряму психології. Профілювання особистості дозволяє виявити небезпечних громадян і мінімізувати ризик створення терактів у літаку.

Зараз термін «профайлинг» розуміють у більш широкому аспекті. Це використання психологічних інструментів для перевірки достовірності інформації та її збігу з невербальною поведінкою людини у момент мовлення (мімікою,жестами).

Здається, що знання з цього напряму необхідні лише деяким спеціалістам. Але ні, я доведу, що ці знання необхідні в кожній професії.

 Як використовують профайлінг в мережі Інтернет? 

З появою мережі інтернет з‘явилося безліч нових видів шахрайств (фішинг, фармінг, клікфорд та інші). Звичайній людині важко відрізнити де кажуть правду, а де брехню в електронному листуванні. Тут легко можна назвати себе зовсім іншою особою і вести діалог від її ім’я. Часто інтернет-шахраї – це люди, які обізнані в психології. Вони знають як правильно маніпулювати, аби людина через повідомлення не зрозуміла, що спілкується з зовсім іншою особою. Для того, щоб не потрапити у тенета шахраїв, застосовують профайлинг. Мало кому відомо те, що якщо правильно поставити питання, то можна проаналізувати наміри людини навіть через електронне листування. 

Візьмемо до прикладу ситуацію. У вас є кращий друг, який проживає за кордоном, але поки що не має ніяких закордонних документів (громадянства, карти побуту та ін.). До вас телефонує невідомий абонент і повідомляє про те, що ваш друг зник, а закордонна поліція не може розпочати розшук громадянина, оскільки він не має належних документів і таким чином не зареєстреваний в базі цієї країни.

Невідомий абонент називає себе як представник української діаспори цієї країни і пропонує свою допомогу (оскільки українська діаспора має належну інформацію про громадянинів України, які перебувають за кордоном) за велику виплату. 

На телефонні дзвінки та повідомлення ваш друг не відповідає.

Ви повинні увімкнути своє критичне мислення, спокійно розмовляти і за допомогою методу профайлингу визначити говорять вам правду чи ні, задаючи конкретні питання, на які може дати відповідь реальний представник української діаспори, який має належну інформацію. Наприклад, легке питання, яке змусить розгубитися абонента для того, щоб вивести його на реальні емоції. До прикладу: «Звідки інформація про зникнення?», «Чому не телефонуєте з офіційного номера діаспори?».

Ці запитання допоможуть визначити чи справді абонент говорить правду чи маніпулює для отримання винагороди. Ця ситуація яскраво висвітлює те, що профайлинг в інтернеті такий ж важливий як і при безпосередньому зоровому контакті.

Як бути якщо ти не маєш відношення до криміналістики, але хочеш «читати людей як відкриту книгу»?

Давайте уявимо, що я журналіст, якій терміново необхідно взяти інтерв’ю у відомого чиновника. Оскільки слово – це основна зброя журналіста, мені необхідно через текст розкрити усю його особистість. Погодьтесь це зробити значно важче, ніж за допомогою відео. У тексті ми не зможемо прослідкувати зміни настрою респондента, його погляд, міміку і жестикуляцію. Через публікацію в інтернеті провести профайлинг майже неможливо. За допомогою відео або особистої зустрічі легше прослідкувати посилену жестикуляцію або навпаки відсутність жестів, неконтрольовані фізіологічні ознаки – почервоніння або поблідніння шкіри, тремор рук або посилене потовиділення. Це означає, що людина відчуває дискомфорт, а отже варто дізнатись чому так відбувається. Можливо, «чесному чиновнику» все-таки є що приховувати? На всі ці питання зможе відповісти профайлинг. Його ще часто називають оперативною психодіагностикою. Хоча ця наука є досить молодою, її необхідність для суспільства відчувається навіть у повсякденній рутині.

За словами Ніцше? людству приємніше бачити жести, ніж вислуховувати аргументи. Можливо тому і виник цей новий напрям психологічної науки. А можливо, тому що хтось знайшов серійного вбивцю за допомогою цього методу. Хтозна?

Автор: Олег Січкар

Попередні матеріали: