Українські бренди за час повномасштабної війни пережили різні трансформації, одна з яких — вони взяли на роботу вдалих SMM-ників, які знають основи ситуативного маркетингу та вміють користуватися твіттером. Тепер вони змагаються в креативності й дотепності в поки що не вельми популярній, але перспективній соцмережі: Укрпошта бажає МакДональдзу таких же черг, як і за маркою «Русскій воєнний корабль, іді …!», тоді як АТБ вже розробляє план повернення в Крим після підриву на Кримському мосту.
Що таке ситуативний маркетинг
Ситуативний маркетинг — це реакція компанії на будь-який інфопривід у громадській, політичній, економічній сфері, який буде актуальний для їхньої цільової авдиторії і допоможе просунути товар/послугу/бренд. Простими словами: бренди намагаються обіграти «гарячий» інфопривід, аби нагадати про себе.
Зараз в Україні відбувається чимало подій, які цікавлять широку авдиторію, значно ширшу, ніж має кожен бренд окрему. Тому скористатися методами ситуативного маркетингу — це чудова можливість масштабуватися й затьмарити конкурентів.
Водночас ситуативний маркетинг має суттєвий недолік — до цього неможливо підготуватися, складаючи контент-плани й будуючи стратегію просування. Хоча, на мою думку, це перевага. Це завжди імпровізація, швидкість реакції й креативність SMM-ника. Наприклад, у мережі з’явилася одна з найгучніших новин жовтня — вибух на Кримському мосту. Найбільші українські бренди миттєво вигадали, як підвищити свою впізнаваність завдяки цій події.
При цьому варто зазначити, що наразі найбільш вдало використовують ситуативний маркетинг українські бренди, які активно ведуть сторінки у твіттері. Так, у них не мільйони підписників, але їхня авдиторія надзвичайно лояльна. Адже вона постить їхні жарти, коментує публікації, ділиться ними в інших соцмережах тощо. Твіттер набирає обертів в Україні, мотайте на вус, друзі, а поки що розглянемо два потужні інфоприводи, які були вдало використані в площині маркетингу.
Як бренди зреагували на підрив Кримського мосту?
Контекст: 8 жовтня на Кримському мосту сталося те, на що так довго українці чекали, те, що всі ми безперестанно візуалізували й чим марили останні вісім років. На залізничній колії стався вибух.
Укрпошта давно пророкувала руйнацію незаконно збудованого мосту через Керченську протоку. А нам відомо, що пророцтва головної пошти країни справджуються (згадайте поштову марку з русскім воєнним корабльом).
Як і годиться, Укрзалізниця не змогла оминути таку бавовну на ворожій залізничній колії й принагідно нагадала: у поїздах палити заборонено. У такий спосіб національний перевізник висміяв одну з російських версій про причину знищення крейсера «Москва». А також наголосив на важливому правилі руху залізниці.
Вдало скористався подією і Київстар, написавши, що компанія вже готується відновлювати українську телеком мережу в Криму. Крім того, SMM-ник Київстару додав нетлінний вислів знаменитого полтавського палія: «Мені нравиться як воно горить! Всі бігають, суєтяться». Чудові слова на всі випадки бавовни в житті окупантів.
Влучний ситуативний маркетинг можемо спостерігати у твіттері книжкового видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Вибух на Кримському мосту збігся із випуском нового видання Гаррі Поттера. Тому вони репостнули коментар одного з читачів: «BREAKING: бавовна на Кримському мосту — це промо нового видання Гаррі Поттера».
Не забуває використовувати ситуативний маркетинг для просування особистого бренду й кулінарний експерт Євген Клопотенко. Він вже хоче приготувати борщ для всієї країни на багатті, яке палало на мості.
Просто, але змістовно відреагували SMM-ники найбільшої української мережі супермаркетів АТБ: «Незабаром відкриття в Криму». Раніше в народі казали, що нема України без верби і калини, а зараз — без АТБ.
Лідер ринку термінальних платежів в Україні iBox завжди в темі: він теж уже готовий встановлювати термінали в Криму зі швидкістю горіння Кримського мосту, адже порівняння з горінням сірника вже неактуальне.
Долучилася до такого собі ситуативно-маркетологічного флешмобу й молочна компанія «Галичина», яка нещодавно почала підписувати свою продукцію назвами різних регіонів України: Полтавщина, Київщина, Волинь і, зокрема, Крим.
Що вигадали маркетологи після скандальних твітів Ілона Маска?
Контекст: 3 жовтня генеральний директор Tesla і засновник компаній SpaceX, PayPal Ілон Маск опублікував скандальний твіт про так звану «формулу миру» між Україною й країною-терористом росією, яка порушує чинну українську Конституцію, а саме: провести вибори на окупованих російськими військами територіях, визнати Крим частиною РФ й забезпечити туди водопостачання, а також відмовитися від вступу в НАТО.
P.S. Найімовірніше, Маск вирішив у такий спосіб привернути увагу до свого бренду, адже напередодні він продемонстрував два прототипи роботів-гуманоїдів Tesla Bolt або Optimus.
Таке нахабство Ілона Маска обурило не тільки громадян і владу України, а ще й українські бренди.
Особливо цікаво скористався інфоприводом LOVESPACE — магазин, що продає еротичні товари. На думку їхніх SMM-ників, Маск забув купити в них кляп, аби не верзти різну дурницю про «примирення».
Тоді як Сільпо на тлі скандального твіту Маска вирішив запустити нову акцію: введіть промокод «Ілон Маск» і отримайте всі товари на 20% дорожче!
Крім того, вдало обіграла ситуацію Rozetka із використанням фірмового слогану. Твіт розпочинається як чергове переформулювання відомого анекдоту, а закінчується зміненим девізом маркетплейсу. Таким чином, бренд показав вищість навіть над Ілоном Маском.
Наступним зреагувало видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га»: раніше у їхньому твіттері з’явилося фото, де Ілон Маск читає книгу українською, за що ті йому респектували, але вже зараз вимагають повернути книгу!
Встиг на «гаряче» й наший шеф-кухар Євген Клопотенко, який вважає, що Tesla перетворилася на щі (ця традиційна російська страва вже давно стала приводом для насмішок).
Отже, креативні й ефективні SMM-ники українських брендів уміло осідлали хвилю популярності твіттеру, а тепер продовжують користуватися ситуативним маркетингом, граючи на одній з основних рис характеру українців — гумористичності. Якщо компанія хоче розвиватися тут і зараз, попри повномасштабну війну, вона повинна, вона мусить бути «у темі», створювати меми, тішити карикатурами інфоприводів, яких незліченна кількість. Складні часи — нові можливості.
Авторка: Ліза Бровко
Читайте також інші матеріали цієї авторки: