За час повномасштабного вторгнення кожен із нас точно чув про ІПСО чи читав в соцмережах як користувачі ведуть суперечку: правда чи маніпуляція. Ворог активно використовує усі методи ведення психологічної війни для порушення цілісності та морального духу українців, та нам вдається цьому протистояти. То ж що таке ІПСО та чому варто розрізняти ці маніпуляції?

Що таке ІПСО?

Проста розшифровка – інформаційно-психологічна операція. Якщо коротко, то суть полягає в тому, що спочатку потрібно вплинути на настрої груп у суспільстві. На наступному етапі поширення таких настроїв прямо позначиться на діях представників цього ж суспільства. Починається паніка спричинена масовим поширенням «новини» особливо у месенджерах або ж так зване «сарафанне радіо». Психологічна війна використовує пропаганду та різні види інформації задля впливу на думки, емоції, погляди та поведінку опозиційної групи. Наприклад, в усіх своїх повідомленнях рф стверджує: Крим не окупували, він нібито «повернувся додому».

Часто можна почути, що росія програла війну ще в лютому. Politico наводить слова американського політолога Пітера Сінгера про те, що в плані інформаційних операцій росії боялися найбільше, адже рф йшла інформаційною війною на демократії, втручалась в хід більш ніж 30 національних виборів (від Угорщини, Польщі й до Брекзиту чи виборів президента США у 2016) та виправдовувала військові дії від Грузії до Сирії. Лише проаналізувавши інформаційні вкиди в Україну з часів відновлення незалежності, можемо зрозуміти наскільки добре закріпилась росія в українському інфопросторі. Однак нам вдалось впоратись з інформаційним натиском у найважчий період – на початку повномасштабного вторгнення.

2014 чи 2022?

Сьогодні цей термін з нами чи не щодня, та російське ІПСО з’явилось в Україні значно раніше. З 2014 року про психологічні операції писали лише спеціалізовані медіа, які читало вузьке коло осіб. Під час повномасштабного вторгнення вираз набув додаткового поширення завдяки фаховим офіційним сторінкам, наприклад, Департаменту кіберполіції України. І це створило як і позитивні, так і негативні моменти для українців. Серед позитивного – населення стало більш медіаграмотним. Воно вчиться шукати й спростовувати фейки, читати інформацію від джерел, а також відокремлювати факти від суджень. Негативним став рівень недовіри до певних джерел інформації чи навіть звичайних користувачів соцмереж. Оскільки був період, коли ледь не кожного вважали частиною ІПСО, а слова – фейками.

Чим може бути ІПСО?

Як часто у соцмережах чи в месенджерах можна побачити практично ідентичні коментарі, де розганяють зраду чи почути, що брат троюрідної тітки з СБУ… Якщо у першому випадку люди звертають увагу на акаунти, що це пишуть: коли були створені, чи є фото, активні лінки й не довіряють кожному коментарю, то у другому випадку, що було особливо помітно на початку повномасштабної війни, всі були схильні довіряти словам знайомих за принципом «я його (її) знаю, вони не обманюють». Та все ж кінець кінцем й та інформація була взята в одного із ботів з коментарів. Так і працює ІПСО: чим в ближче інформаційне оточення людини увійти вийде, тим робота виконана краще.  

Найгірше, що елементами ІПСО можуть бути і реальні події. По суті це підтверджують і дані української розвідки, оприлюднені виданням «Дзеркало тижня» вночі на 25 лютого про плани росіян:

«Водночас диверсійні групи, які вже перебувають на території України, мають вчинити диверсії на електромережах і підстанціях, щоб відключити значну частину міста (авт. – Києва) від електромережі та зв’язку, чим викликати паніку серед населення. За інформацією джерела, окремі групи провокаторів організують підпали та акти мародерства, щоб ще більше посіяти паніку і зосередити увагу правоохоронних органів саме на стабілізації ситуації з громадською безпекою, а не на пошуку диверсантів. У цей час відбуватиметься масована кібератака на органи влади та інші життєво важливі сайти в Україні».

Однак описані події – це завершальний етап деморалізації суспільства. Перед цим відбувається період «розгойдування психіки», яке здійснюють саме через інформаційні майданчики. Нас намагаються підвести до одного висновку – легше підкоритися ворогу, ніж будь-яким чином опиратися йому.

ІПСО як маніпулюють суспільством
Що таке Delta і чому її «хакнули»?

Delta – захищена українська військова інформаційна система підтримки рішень та ситуаційної обізнаності. Уже декілька разів ширилась інформація, що росіяни намагаються зламати її. 1 листопада підконтрольні російським спецслужбам ЗМІ повідомили, що це вдалось, однак це не зовсім правда. Це пояснив журналіст Юрій Бутусов та своїй Фейсбук-сторінці. Ворог отримав паролі і зайшов до програми, у який протримався лише 13 хвилин і бачив лиш фрагмент інформації про розташування російської армії на півдні України, яка на той момент уже була застарілою. Проте росзмі запустили фейк, що вони знають абсолютно усі плани українського військового командування, що зберігались у Delta.

ІПСО що таке Delta та як її хакнути

Отож, перше і найважливіше завдання для кожного – залишити лише офіційні сторінки та ті медіа, які ніколи не підривали довіри до себе. Інше, для тих, хто активно користується соцмережами, варто слідкувати за сторінками тих, хто залишає коментарі чи пише проросійські тексти, блокувати їх й просити робити це знайомих, аби ботів ставало менше.

ІПСО активно працює в Україні роками і якщо раніше ми велись на фейки частіше, оскільки медійний простір був зросійщеним, то зараз ми поступово вчимось відокремлювати справжні факти чи думки від тих, що корисні лише країні-агресору.

Авторка: Дерев’янко Еліна

Читайте інші матеріали авторки:

Категории: Для ЗМІ