У яку халепу з правопорушенням найчастіше може потрапити звичайний журналіст і як цього запобігти? Випадків, коли журналісту інкримінують якесь правопорушення – безліч. Федір Молодцов, автор блогу PRessA, розповів з власного досвіду, як це буває і як цього уникнути.
Найчастіше це трапляється при спробі нав’язати, що кореспондент діє не в правовому полі. Наприклад: публічні зйомки, зйомки поліції та інших громадян на публічних заходах – не є правопорушення. Можливо, слово “інкримінують” сказано голосно, але люди, що починають погрожувати – яких знімає журналіст – самі порушують закон.
Так само хочу навести приклад із ситуацією, що не виправдовує журналіста. Я та мій колега – оператор перед зйомками в державних установах або університетах завжди зв’язувалися із прес-службою або робили акредитацію (Верховна Рада). Таким чином нам і відмовити не могли, і охорона нас ніколи не проводжала. Якщо цього не зробити, буде навпаки.
Які порушення найчастіше допускають початківці?
Бажання вирізати провокативний синхрон – один з найпоширеніших випадків порушення. Як це відбувається ? Ви записали спікера, але переслухавши, розумієте, що нічого потрібного він вам не сказав. Намагаєтеся передзвонити, але він не бере слухавку? Що робити? Звісно ж, недосвідчені журналісти одразу нарізають його слова так, як це звучить у них в голові. Так робити не можна, бо за це можна спокійно отримати в пельку не лише від вашого головного редактора. Краще дати те, що є і, яким би воно не було.
Ніколи не хаміть вашим спікерам
При жодних обставинах не сваріться, бо ви самі можете від цього постраждати, особливо, якщо ви, як не дивно – журналіст. Нещодавно я завантажив безкоштовну програму, яка називається “CallU”. Цей додаток автоматично або за натисканням кнопки записує розмову ЛИШЕ через номер телефону, а Telegram, WatsUp, Viber і т.д. – не запише.
Коли на мене чекала розмова, у якій я знав, що з великою вірогідністю буду облитий брудом, бо звільняюсь, звісно – записав її. Гадаю, якщо б це побачили правоохоронні органи, то виконавчий обов’язки продюсера був би не в захваті. Таким чином, записуючи розмову телефоном, ви можете висвітлити і нахабність російських чиновників, які посилають вас на “три букви”, і забезпечити собі яку-не-яку безпеку. Запис робиться дуже легко, тому слід пам’ятати, що записати можуть і вас.
Не створюйте фейки
Це порушення знають навіть діти. Як їх не створити? Тут вже слід трохи попрацювати головою, бо побачивши новину в інтернет-виданні або по телевізору, ви ризикуєте зробити рерайтинг фейку, що, на мою думку, нижче дна для журналіста. Адже у нашій професії, ні один прихильник теорії плоскої Землі не повинен щось викрикувати нам про перевірку фактів.
Ретельно перевіряйте новини, які випускаєте або пишите. Як правило, це не забере багато часу і, жоден редактор не буде бити за те, що ви витрачаєте час на перевірку. По-перше, це – професіонально. По-друге, ви не потрапите під статтю. Для себе я узяв правило: завжди перевіряти інформацію, навіть, коли я не працюю.
Епілог
Багато проблем пов’язаних із порушеннями криються на поверхні. Досвідчений редактор завжди допоможе вам краще зрозуміти правове поле і ніколи не відправить у халепу. Я і сам колись намагався зробити все з вище переліченого списку, але мене вчасно зупиняли чи то совість, чи то питання, яким я здогадався задатися перед тим, як зробити. Скоріш за все, мені пощастило, бо своїх фейків я нарахував не менше, як чотири. Усі були непомічені.
Автор: Федір Молодцов