Чи хотіли Ви коли-небудь написати книгу? Напевно, хотіли, але все руки не доходили. Робота, сім’я, домашні обов’язки – і ось ваше натхнення до кінця дня зникає. Кріс Бейті – дотепний творець марафону National Writing Month, він звик у невимушеній манері розв’язувати проблеми початківців-письменників. Завдяки йому з’явилися на світ десятки бестселерів.

Тепер же Кріс готовий відкрити секрети письменницької майстерності усім охочим на сторінках своєї книги. Зацікавилися?

Тоді беріть ручки та нотуйте:

Секрет 1

Розумно розподіліть свій час і накидайте хоча б приблизний графік роботи над книгою. Так, дефіцит часу – це одна з найважчих проблем сучасної людини, і впоратися з нею буває, часом, непросто. Тому важливо навчитися розумно розподіляти Ваш час.

Автор вважає, що рідко можна знайти таку зайнятість, яка не дозволила б Вам почати писати книгу. Отже, розпишіть все, на що ви витрачаєте час, скільки часу йде на конкретну справу протягом кожного дня тижня.

Намагайтесь зробити це якомога докладніше. Врахуйте все, навіть дрібниці – перекуси, поїздки на транспорті, час, проведений в мережі й так далі. В кінці тижня будуть потрібні кольорові маркери та крапля самокритики.

Припустимо, червоним маркером виділіть те, що вважаєте за необхідне: роботу, догляд за собою, походи за покупками. Далі синім кольором виділіть ті дії, які можуть бути перенесені на інший час, хоча перенесення і викличе у вас відчуття дискомфорту. Наприклад, відмовтеся від відвідування заходів або безцільного походу до торгового центру.

Далі зеленим маркером виділіть те, від чого без зусиль зможете відмовитися. Припустимо, це перегляд телепередач або безглуздий серфінг в інтернеті. Порахуйте кількість годин, які віднімають у вас «зелені» дії.

Чи вважаєте, що у вас немає часу для написання книги?

Автор радить писати книгу як раз замість «зелених» справ.

Зустрічаються, випадки, коли у людини немає практично часу, день його розписаний буквально по хвилинах. Тоді можна скоротити «блакитний» список справ, наприклад, трохи рідше бачитися з друзями або рідше ходити на майстер-класи. Але прибирати повністю «блакитні» дії не можна – вони все ж важливі для нас.

Після того, як Ви знайшли вільний час, можете починати писати, складіть певний графік роботи над Вашою книгою. Важливе зауваження – не повинно бути великих перерв між роботою, не більше 2 ночей поспіль. Великі проміжки породжують великі сумніви в написаних рядках, з плином часу Ви будете все більше і більше критично сприймати результати своєї праці. Вам не потрібні зайві сумніви, поки працю не закінчено.

Також намагайтесь співвіднести години роботи над книгою з годинником вашої максимальної продуктивності.

І, звичайно ж, працювати над книгою буде значно легше, якщо Ви знайдете на милість близьких. Можливо, саме їх підтримка надихне Вас «вічні» рядки. Якщо у Вас не знайдеться однодумців серед близьких людей, то не турбуйтеся, Ви зможете знайти колег або друзів, які б також хотіли написати роман. Запропонуйте працювати спільно або влаштуйте творче змагання.

Секрет 2

Важливу роль відіграє місце, де Ви пишете. У когось це особистий кабінет, а у когось улюблена лава в парку, або затишний куточок в кафе. Знайдіть своє місце, в якому Ви не будете відволікатися на сторонні справи. Можна припустити, що багато хто буде працювати вдома. Якщо це так, то постарайтеся пояснити близьким вагомість Вашої роботи – і попросіть не відволікати якийсь час.

Записуйте ідеї, часто вони приходять несподівано, навіть коли Ви займаєтеся рутинною роботою. Можна використовувати диктофон або планшет.

Секрет 3

Обмежуйте себе в часі. Встановіть жорсткий дедлайн. Багато хто з нас любить відкладати справи на потім, письменники теж дуже люблять це робити. Тому важливо встановити конкретні терміни. Інакше Ви можете скільки завгодно довго обмірковувати персонажів, лінії сюжетів, оцінювати характери героїв. Тому намагайтеся постійно просуватися вперед, не зупиняючись на дрібниці – залиште в спокої, нарешті, колір очей головної героїні та постарайтеся писати далі. Встановіть собі місячну норму слів, припустимо, автор радить почати з 50000. Звичайно, Ви будете багато писати й поспішати, проте, серйозно просунетеся вперед в написанні книги

Секрет 4

Дуже простий секрет – поділіться з кимось планами написати 50000 слів в місяць, попросіть цю людину (наприклад, одного, але все ж краще двох) проконтролювати Вас. Передчуття можливого сорому – потужний мотиватор.

Секрет 5

Поєднуйте непередбачуваність і багатогодинне обдумування. Інші письменники годинами обмірковують сюжет своєї книги, малюючи детальні біографії героїв, приділяють чимало часу дрібним деталям. Що ж, це непогано, але залиште місце спонтанним ідеям. Чим довше Ви готуєтеся писати, обдумуючи, тим більше будете лякатися обсягу майбутньої роботи.

Секрет 6

Пишіть про те, що Вам цікаво. На жаль, занадто багато людей пишуть про те, що їх зовсім не приваблює, а тому твір виходить дуже банальним.

Складіть невеликий список жанрів, які вам подобаються, письменників, яким би хотіли наслідувати. Випишіть, нарешті, ідеї, які вас приваблюють в літературі – наприклад, ідея нещасної любові. Не пишіть про те, що вам не подобається і те, в чому не розбираєтесь.

Секрет 7

Вам знадобиться багато знань. І не страшно, якщо для їх отримання, доведеться багато часу провести за підручниками, в інтернеті, або розпитайте в оточуючих. Якщо ви не сильні у певній сфері, то можна скористатися технікою автора під назвою – «Гугл в п’ять кліків».

Забийте в пошуковик тему і відкрийте перші п’ять результатів пошуку. Як правило, цієї інформації буває достатньо. Навколишні люди також можуть вам добре допомогти розібратися в якійсь сфері. Ваш головний герой – медик? Запитайте у вашого знайомого лікаря про особливості роботи, труднощі, з якими той стикається і так далі.

Записуйте цікаві історії людей, шукайте нестандартні рішення, помічайте цікаві типажі, можливо, вони стануть прообразами ваших героїв. Придумайте особливості своїм персонажами, додайте їм дивацтв. Обміркуйте їх оточення – то, з ким вони спілкуються, теж може вплинути на характер героїв. Визначте момент кульмінації сюжету, подумайте, в чому полягає конфлікт головних героїв. Не соромтеся брати за основу сюжети інших письменників, піднесіть їх по-своєму. Все нове – це добре забуте старе.

Секрет 8

На кожному тижні вашої роботи існують певні проблеми. Отже, ви твердо маєте намір за місяць написати книгу. Будьте обережні, багато хто з письменників на кожному тижні своєї роботи стикаються з проблемами, що і показав літературний марафон, проведений автором. Основна проблема першого тижня – бажання редагувати. Постійно переписувати розпочате.

Стримаєте себе і продовжите працювати. Редактура обов’язково знадобиться, не сумнівайтеся. Знадобиться після завершення книги, а не на початку її написання.

Головні труднощі другого тижня – подолати деяке розчарування. З ходом роботи, у вас будуть збиратися питання і претензії до своєї роботи, і ось, Ви вже починаєте розчаровуватися у своєму задумі. Доповніть образи ваших героїв або введіть нових.

Розчарування – нормальна частина процесу, не опускайте руки. І не вважайте слова через кожні п’ять хвилин, не забувайте, Ви пишете тому, що Вам цікаво, а не тому, що вас змусили.

Якщо ваш внутрішній письменник пережив другий тиждень, то на третій ви повинні подвоїти зусилля, писати досхочу, не стримуючи себе, пишіть стільки, скільки вам захочеться, навіть якщо подолаєте ті самі 50000 слів.

На останньому тижні автор радить відпочити – оцініть вашу працю, відпочиньте кілька днів, подбайте про своє здоров’я.

Якщо ви закінчите роботу достроково, то все одно продовжуйте писати. Покажіть вашу книгу оточуючим і знайте, що ви – великий молодець.

Бажаємо вам цікавих книг 🙂

Автор: Ліліанна Айнцберн