Де черпати натхнення для створення шалених ідей? Чи можна підвищити креативність? Що легше згенерувати чи втілити ідею? Що таке насправді успішна ідея? — питання, відповіді на які допоможуть кожному працівнику медіа індустрії. PressA поспілкувались з Юрієм Бабинцем — креативним директором рекламного агентства Mindgineer, аби дізнатись більше про креатив, успіх та шалені ідеї.

креативність, натхнення, ідеї, успіх

Натхнення та креативність

📌 Чи можете ви назвати ваші особисті способи, як отримати натхнення?

Перше джерело натхнення — візуальне мистецтво. Мої смаки і вподобання ранжуються від пізнього Середньовіччя до сучасного мистецтва. З одного боку дуже подобається Кеннет Ноланд, а з іншого — роботи Яна Ван Ейка. Мистецтво має вражати, як і роботи у сфері реклами. Коли ти бачиш, як люди руйнують шаблони, створюють якісь безформні речі, що наділені глибоким сенсом, починаєш задумуватися над цим. До речі, багато хто працює в сфері реклами радять не надихатися роботами інших, бо це може розвинути велику купу комплексів і відучити вирішувати задачі самостійно.

Але я, наприклад, надихаюсь, майстрами старої школи реклами, наприклад — Девід Ебботт. Друге джерело натхнення — спостереження за людьми. Якщо собі, наприклад, ставити питання «чому люди роблять те, що вони роблять?», то можна дійти дуже цікавого висновку, який згодом буде використаний для основи реклами. У мене є окрема папка, де я складаю якісь цікаві картинки, думки, меми, свої фотографії, які, можливо, у майбутньому стануть основою для якоїсь роботи.

📌 Чи є якісь чинники, які можуть підвищити креативність?

Для початку треба розібрати, що таке креативність. Для мене це спосіб переосмислити те, що відбувається. Це потрібно тренувати різними способами. Наприклад, найпростіше це придумувати метафори, але найкраще — це правила, наприклад, п’яти ‘’Чому?’’ або ‘’Навіщо?’’. Якісь події починаєш задавати питання чому, чому і давати на них відповіді. З’являються якісь дуже цікаві ідеї, спостереження.

Ідеї – натхнення чи праця

📌 Ідеї це результат моментального натхнення чи плідної праці?

Загалом натхнення — це все прекрасно, але це завжди робота. Буває так, що у тебе є з чим працювати, стратег надає хороші висновки, які просто надихають, а потім сідаєш і нічого не приходить в голову довгий період часу. Проте потім в один прекрасний момент відбувається прорив, всі твої акумульовані знання, натхнення, картинки, які переглядав, приходять якісь вирішення питання. А буває так, що одразу прийшло і все. І ти починаєш думати, що ще може бути, але немає крутішого за це перше, і ти такий: ’’Ага, ось просвітлення”.

📌 Чи існують ідеї, які приходять згори?

Я не думаю, що ці ідеї приходить звідкись. Коли ти чимось довго займаєшся, то у тебе в голові з’являються якісь шаблони-заготовки. І воно хоп і вистрелює в певний момент часу. Дивіться, цікавтесь, читайте книжки. Я от люблю та дивлюсь візуальне мистецтво, ще захоплююсь історією. У кожного це, на мою думку, індивідуально.

креативність, генерація ідей, втілення ідей

Генерація ідей

📌 А що є складніше в Україні: генерація ідеї чи втілення її в життя?

На мою думку, в Україні немає проблем з ідеями, але є проблема з їх реалізацією. По-перше, наші рекламні бюджети, саме на креатив, «просіли». Нам розповідають захопливі історії, що до кризи 2008 року, де бюджет на ролик складав не менше 100.000 доларів. Це було достатньо, щоб запросити режисера з-за кордону, який міг зняти чудовий ролик. Але зараз, ідея може бути на «Аватар», а бюджет на якийсь дешевий фільм. По-друге, індустрія страждає від нестачі кадрів, які якраз, можливо, підростають.

На жаль, в індустрії величезна кількість талановитих дизайнерів і арт-директорів з реклами пішли або на фріланс, бо для них це є джерело грошей і вони не дуже вірять в рекламу, як в інші індустрії, наприклад: game-індустрія, кіно-індустрію або  ІТ. Тому реалізація ідей наразі дуже важливий момент, бо навіть безідейна річ може бути виконана на високому художному рівні, що люди просто закохаються в картинку.

📌 У вашому креативному агентстві поки 3 людини. Ви придумуєте ідеї разом, чи вам легше придумувати їх наодинці?

Мені легше наодинці. Але відбувається у нас це так: ми збираємося, думаємо, обмінюємося якимись думками. Потім всі розходимось і через тиждень збираємося знову, щоб остаточно прийти до чогось.

Мені подобається брати участь у brainstorms, подобається висловлювати свої ідеї, слухати інших. Проте я не пам’ятаю, щоб ми на першому, другому brainstorm придумали всі разом якусь одну ідею. Скоріш за все, кожен приносить щось в загальну концепцію. Все, це наш спільний результат: хтось висловлює свої думки, арт-директор вносить свої картинки. Говорить: «я от не придумав, що сказати, яка ідея, але картинка така.». Стратег сказав, що нам потрібно подумати, не битися зі всіма в загальному медійному потоці, а  придумати якийсь свій цікавий медіа-канал.

Втілення шалених ідей

📌 Чи не є у вас не дуже гучномовною фразою : «Не боятися неймовірних і фантастичних ідей»?

Загалом всі рекламні ідеї повинні бути сміливими, бо, звучить популістично, але ми боремося за увагу людей, ми хочемо їх якось розважити, вкласти в них якусь нову думку. Проте треба уникати ідіотизму, що дуже часто буває. Наприклад, для мене це, коли починається дуже грубо популяризуватися тематика сексу в рекламі. Це для мене не смілива ідея. Сміливість може виражатись не тільки в візуальній складовій, а й в тому, який канал ви берете, щоб донести до людей інформацію.

📌 Яку останню фантастичну та креативну ідею ви втілили?

Недавно ми зробили президентський тест-драйв для DS 7 Crossback. Замість того, щоб інвестувати в просування реклами в різних каналах, ми зробили прихований піар-проект. Клієнт нам розповів, що такий самий автомобіль є у президента Макрона. Ми подумали: «Як ми можемо це використати?». Довго думали і десь вийшло, що «давайте ми зробимо не звичайний тест-драйв, а президентський. Щоб люди відчули себе, як президенти.

Це треба, щоб люди не здогадалися, що відбувається». І ось в певний момент люди приходили на тест-драйв, сідали за автомобіль і тут їх починав супроводжувати президентський кортеж. Емоції людей були безцінні, бо вони не розуміли, що з ними відбувається. І потім це все пішло у відео: «Президентський тест-драйв ДС7кросбек». А як ще додатковий бонус сам кортеж на вулиці привернув до себе увагу . Тобто почали фотографувати, цікавитись ЗМІ і витягнули цю новину з загального єдиного потоку, підсвітили, виходить, охоплення. А потім через тиждень ми випустили ролик про цю подію.

Успіх, успішна ідея, стратегія, креативність

Успіх

📌 Що таке успішна ідея?

Ну складових дуже багато в успіху, дивлячись, що мати на увазі під словом успіх. Наприклад, більшість  реклами фармацефтів, загалом креативом не відрізняються, бо вони економлять на продакшині і креативі, але хороші гроші вкладають в медіаканали, в телевізор, то їх продажі просто фантастичні. Вони відхоплюють велику частину ринку. Успіх це? Ну успіх, чому ні. Це також якась стратегія . В той же час може бути якийсь клієнт, який весь бюджет може згенерував в хороший креатив та ролик. Але грошей на медіа не вистачає, або у клієнта не така хороша мережа дистрибуції, як у конкурентів. І як факт, створили найчудесніший креатив , але грошей на рекламу немає, дистрибуція страждає. Проте креатив прекрасний. Успіх це? Напевно, ні. Але з іншої сторони він потім цей ролик подає на якийсь фестиваль реклами, де оцінюють творчість, і він перемагає. Успіх це? Напевно, так. Як це позначається на бізнесі, незрозуміло. Тут дуже багато складових.

📌 Тобто успіх має складатися з крутої ідеї, крутого втілення та просування цієї ідеї?

Я б сказав, що це формула абсолютного успіху.

📌 Яку можете дати пораду для читачів ,про креативність , можливо?

Реклама може бути і хобі, і роботою, тоді це взагалі прекрасно. Але потрібно мати якісь ще захоплення, які будуть дуже опосередковано пов’язані з рекламою , щоб звідти можна було брати якісь ідеї. Я для себе нещодавно відкрив поведінкову економіку і потім в результаті почав ознайомлюватись з основами психоаналізу. Тобто повинен бути якийсь ланцюжок розвитку у різних сферах діяльності. Та й загалом я вважаю, що потрібно робити для себе невеликі відкриття постійно, щоб дивувати себе, бо це теж ваше натхнення.

Спілкувалася: Анна Завірюха

Читати попередні матеріали цього автора: