Професія журналіста завжди була актуальна, адже світ постійно змінюється, інформація оновлюється, відбуваються різні події, які необхідно висвітлювати. Зараз, у час шаленого розвитку мас-медіа, працівників цієї сфери стає все більше, а тому журналісти не втрачають своєї затребуваності. Необхідно відмітити, що справжній інформаційний фахівець повинен мати певні якості, аби стати успішним та заслужити довіру людей. Саме про ці якості піде надалі мова у даному матеріалі.

Насправді, журналіст – це більше ніж просто професія. За цією посадою криється велике бажання працювати, наполегливість та впевненість у своєму виборі, адже не кожному під силу розвивати таку велику кількість необхідних навичок і тримати між ними баланс.

Неодмінно, журналістика є покликанням людини і вибір цієї професії має підкріплюватись певними якостями, а не лише бажанням заробити грошей та мати корисні зв’язки. Зважаючи на це, далеко не кожного журналіста можна назвати «справжнім». Адже у такого журналіста обов’язковими є наступні якості.

ІНІЦІАТИВНІСТЬ

Активні, цікаві, креативні, наповнені новими ідеями люди завжди були, є і будуть необхідними в журналістиці. Будь-яка інформаційна компанія більше зацікавлена в працівниках, які не бояться запропонувати свою ідею, спробувати щось нове та проявити власні здібності.

Конкуренція в медіа-сфері зростає разом з попитом на журналістів, але саме ініціативні та наполегливі люди можуть вирватись уперед серед інших. Варто пам’ятати, що ініціативність має підкріплюватись однією досить важливою якістю, вмінням брати відповідальність за свою роботу, свої дії та рішення.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Людина, яка націлена працювати в медіа-сфері, повинна розуміти серйозність цієї професії, вміти дотримуватись дедлайнів та вкладати максимум зусиль у кожний свій матеріал. Це дуже важливо, адже вся інформація створена журналістами подається у світ, її читають та сприймають сотні тисяч людей.

Розуміючи масштаби впливу журналістів на людей, тягар відповідальності має автоматично з’явитись у голові і супроводжувати фахівця протягом усього професійного шляху. Якщо людина морально стійка та сильна, її не буде лякати необхідність брати відповідальність. А для цього необхідно розвивати себе не тільки як журналіста, а і як особистість. Не дарма ця тема зараз активно розповсюджується і стає все більш актуальною.

ГРАМОТНІСТЬ ТА ІНТЕЛЕКТ

Ці риси важливі для будь-кого, а для журналіста особливо. Людина, що показує себе у ефірі або створює текст для видання має правильно, красиво писати й розмовляти, бути начитаною та різносторонньо розвиненою. Чітка дикція, насичена мова, грамотні цікаві тексти завжди привертають увагу людей та викликають повагу.

Як казав доктор філологічних наук Віктор Мойсієнко:

«Грамотність – це одна з головних рис, які характеризують людину набагато більше, ніж це робить одяг або зовнішність».

Не менш важливими в журналістиці є літературні навички. Серед такої шаленої кількості інформації журналіст має вміти красиво та зрозуміло подати матеріал, навіть якщо інформації не вистачає, його задача надати якісний, цікавий та насичений текст.

КОМУНІКАБЕЛЬНІСТЬ

Цей пункт може здатися банальним та очевидним, але він заслуговує на увагу. Одним з головних аспектів журналістики є спілкування, вміння знайти спільну мову з людиною та розташувати до себе. Без відкритості до спілкування робота в медіа сфері буде неповноцінною і скоріш за все досить не довгою.

Чому так? Робота з колегами, постійний рух та динаміка, що приводить до нових людей, інтерв’ю та неочікувані події будуть вимагати цього вміння, відкритого та якісного спілкування. Не варто нехтувати цією навичкою, адже і вона вимагає постійний розвиток та практику.

ДОПИТЛИВІСТЬ

Можна точно сказати, що кожний без винятку журналіст, має бути допитливим. І це більш особиста якість людини, аніж здобута. Жага до знать, новин у світі та всього, що відбувається навколо є дуже корисним для медіа працівника. Зазвичай дуже допитливі люди трошки дратують, але у справжнього журналіста допитливість має бути професійного характеру, не побутового.

Знаттєлюбний працівник ЗМІ завжди буде більш компетентним та затребуваним серед інших. Але варто зауважити, що тут необхідно вміти фільтрувати інформацію і не засмічувати голову зайвим, адже далеко не всі вміють це робити. Важливо швидко відкидати нецікаву й некорисну інформацію і запам’ятовувати лише актуальну та необхідну. 

ВИТРИВАЛІТЬ

Зазвичай журналісти не мають чіткого графіка і працюють  майже весь час, читаючи, навчаючись та спілкуючись. Приходячи в медіа-сферу, людина добровільно погоджуєтесь на такий графік, але одночасно з цим вона обирає одну з найцікавіших професій. Така робота потребує сили волі, витривалості та моральної стійкості, однак ця динаміка та насиченість робочого дня дає величезний досвід та знання, які приходять швидше ніж за стандартним графіком.

Українська журналістка Анна Гринів каже:

«Помните нам в школе всегда говорили, что в начале вы работаете на оценки, а потом оценки работают на вас? Также это работает и в медиа-сфере. В начале вы работаете на своё имя, а потом уже это имя работает на вас».

Тому шалений графік не завжди буде вас переслідувати, головне, йти в журналістику з любов’ю до цієї професії.

   Це далеко не всі, але одні з найголовніший якостей справжнього журналіста, на думку автора, які наблизять до успіху в цій сфері діяльності. Кожна людина має знайти професію, якою буде насолоджуватись, «горіти» своєю справою, і тоді всі необхідні якості буде легше розвивати, адже це буде приносити задоволення. 

 Автор: Анастастасія Заволока

Читати попередні матеріали цього автора:

ТОП-впливових журналістів України