Рано чи пізно в житті вже дорослої людини з’являється момент, коли вона не маючи досвіду починає шукати роботу. Хтось йде “по-знайомству”, хтось випадково з’явився у потрібний час в потрібному місці. А хтось заходить на сайт з вакансіями і шукає роботу через інтернет, а після потрапляє на співбесіди і рано чи пізно наштовхується на шахраїв, в тому числі й на фінансові піраміди. Так що ж таке ці фінансові піраміди і як вони працюють? Що таке МЛМ? В чому різниця між фінансовою пірамідою і мережевим маркетингом? Саме про це піде мова надалі у даному матеріалі.
Що таке фінансова піраміда? Фінансові піраміди, як поняття виникло в 1994 році, в статті газети «Коммерсант-Daily» Ігоря Нікітіна про МММ. Має на увазі вид бізнесу, а саме шахрайської діяльності, при якій першу покупку того чи іншого товару оплачує угода наступного покупця з “відсотками прибутку” для новоявленного продавця у так званій піраміді і так до нескінченності.
Історія виникнення
Прообраз пірамід виник ще в далеких 1600-х, коли продавали товари наперед, яскравим прикладом є продаж рідкісних цибулин тюльпанів,що відбувалось унаслідок великого попиту на товар. Закладали будинки для пред домовленості, при якій людина висаджувала і вирощувала тюльпани, а гроші отримувала тільки після того як квітка виросте.
Наступний етап відбувся в Америці, коли газети почали пістрявити дієвими препаратами, які насправді могли мати в складі одину крейду, так звані “чудо ліки від раку”, чому ні? Людина приходить до лікаря, той йому каже, що у пацієнта якась страшна хвороба, дає йому ліки і він магічним чином одужує. Людський мозок досить легко обдурити, якщо створити всі умови для цього.
Ознаки піраміди
- Гроші, умовний прибуток, першочергово отримує адміністрація, яка після, виплачує відсоток виконавцю продажу, у вигляді відсотків від угоди.
- Найчастіше грунтується на першорядній покупці “товару” майбутнім продавцем, а після, відбувається продаж подібного товару, може й того ж самого, наступному покупцю.
Тобто, якщо вам пропонують піти на роботу менеджером з продажу, проте щоб “зрозуміти продукт”, вам його пропонують першочергово придбати – майже 90% впевненості що це фінансова піраміда.
На будь-якому місці роботи, ознайомлення з товаром в безпосередньому сприянні, якщо того не вимагає пряме завдання зайнятості (технолог для фармацевтичної сфери, бармен для ресторанної сфери і т.д. – в таких випадках витратні матеріали проводяться за рахунок компанії) відбувається виключно за прямою ініціативою співробітника .
- У випадках, коли представник “компанії” розповідає, що ви можете вкласти гроші в високоприбуткові підприємства (нафто- або золотодобування, будівництво). Просіть документальних підтверджень цієї діяльності, якщо їх немає – 100%, що перед вами шахраї.
- Вас особисто просять знаходити собі клієнтів. Швидше за все вам представлять це як роботу самого на себе,самозайнятість. Проте в коректно організованих компаніях клієнтів знаходять виключно заздалегідь обумовленими шляхами (реклама, заходи, сайт), але ніколи менеджер з продажу не буде самостійно знаходити собі клієнтів.
- Компанія може підробити документи про своє існування і законному функціонуванні. Тобто, вам варто зайвий раз перевіряти компанії на юридичне існування в базах вашої країни.
Наприклад, в Україні є OpenDataBot, де ви можете перевірити будь-яку зареєстровану компанію, ТОВ, підприємця, або ФОП на існування і чи були вони притягнені до кримінальних та судових розглядів.
Види фінансових пірамід
- Піраміди побудовані на дорогому товарі. Класифікуються тим що вам спочатку запропонують зробити покупку, а після перейти до роботи і запропонувати для покупки той самий товар, отримуючи відсоток.
- Засновані на дешевому / непотрібному товарі. Можуть запропонувати відразу ж перейти до роботи займаючись розповсюдженням і продажем товару. Швидше за все, вам запропонують створити власну “гарячу базу” з особистих номерів у вашій телефонній книзі.
Залежно від типу вкладень (іноді можуть поєднуватися, але рідко):
- Грошові вкладення. Формула цього пункту: “Першовкладення – ознайомлення з роботою – обов’язковий перший продаж за короткий термін з зазначеним дедлайном”.
- Вкладення особистого ресурсу. Наприклад: для роботи потрібно номери телефонів друзів, які можуть зробити покупку або вимагають, щоб “співробітники компанії” особисто приділяли час і сили на кожного клієнта, умовно по заздалегідь опрацьованій схемі презентували продукт клієнту.
Залежно від умовностей роботи в Піраміді: ВОНИ ВСЮДИ ОДНАКОВІ!
Характеризуються ЛВЛ-ьною системою, де закриваючи більше угод і доходячи до певного рівня можна досягти “нового рівня” і отримати різноманітні смаколики, як іменна ручка або крутий годинник, аж до машини або квартири. У кожного по своєму.
Джерелом пірамід може бути хто або що завгодно: названа фірма, відома особистість або навіть самий же товар.
Чому піраміди це небезпечно?
Це достатній ризик. Чому? Тому що ви вкладаєте гроші без єдиної гранатії того що вони до вас повернуться, а тим більше з відсотками прибутку. Звичайно, якщо це стосується тих пірамід, при яких ви купуєте товар, стаючи його ж продавцем, ви отримуєте куплений товар.
Однак, враховуйте так само цінність свого часу і чистоту вашого послужного списку. Якщо при влаштуванні на іншу роботу в вашому списку буде виключно фінансова піраміда і нічого більше, то ваші шанси явно не збільшаться, а як максимум ви витратите час на повітря, або ж на урок для себе.
Простіше кажучи, фактично це мильна бульбашка, яка рано чи пізно вибухне і всі ті, хто знаходиться на нижчих рівнях піраміди понесуть збитки та фінансові втрати.
Приклади фінансових пірамід в Україні
B2B Jewelry
“59 магазинів, більше 400 000 інвесторів і” продажу “на сотні мільйонів. Такий бізнес виростив вінницький ювелір за два роки. Або це не бізнес?” – подібними заголовками рясніють новини останні декілька місяців, з тих пір як почався карантин.
З недавніх пір була розкрита одна з найбільших українських фінансових пірамід заснована на вкрай простому але дорогому товарі – золото.
Золото є найстабільнішою валютою і ніколи не втратить свою цінність, проте в іграх з розцінками в різних країнах, насправді можна зіграти та заробити, але один українець придумав схему розумнішу та простішу.
Говоримо тільки правду, фірми під назвою “B2B Jewelry” не існує, весь цей час вони працюють від імені мережі фірмових магазинів ювелірного заводу Шарм. Їх головним товаром є сертифікати, які надають право на золото або срібло. Працює система на те, що у кожного товару в магазині є своєрідний Кешбек, котрий навіть перевищує коштовність товару, за рахунок чого покупець і “виграє” в угоді.
Схема фірми була розкрита на початку 2020 року.
Мережевий маркетинг або МЛМ
Мережевий маркетинг або МЛМ (від англійського MLM – “Multi-Level-Marketing” дослівно – “багаторівневий маркетинг”) – бізнесова багаторівнева схема розповсюдження продукції компанії через незалежних дистриб’юторів. Простіше кажучи, класичний бізнес – це коли є магазин, куди приходять люди, щоб купити товар.
Мережевий ж варіант бізнесу – це коли безліч людей беруть (купують) товар і поширюють його серед своїх знайомих, залучають своїх знайомих до цієї компанії та будують свою сітку агентів по збуту. Кожен з агентів отримує прибуток від реалізованого їм товару, а хто побудував свою мережу агентів ще отримують відсоток і від їх продажів.
Різниця мережевого маркетингу від фінансових пірамід полягає у тому, що мережевий бізнес має товар, в той час коли фінансові піраміди не можуть запропонувати своїм клієнтам та агентам нічого, окрім папірців у вигляді сертифікатів, договорів і акцій. І після краху піраміди (а це неодмінно колись трапиться) – ці папірці стануть звичайною макулатурою, яка нічого не буде вартувати. Але навіть якщо мережевий маркетинг не є фінансовою пірамідою, не слід думати що це надає йому перевагу. Адже в цьому бізнесі багато ризиків і більше мінусів, ніж плюсів.
- Нестабільний заробіток, бо сьогодні у дистриб’ютора будуть замовлення і буде прибуток, а завтра бажаючих може не бути. До того ж, в перший час дохід 100% буде мінімальний, поки не буде великої мережі постійних клієнтів.
- Багато компаній ставлять обов’язковою умовою те, що дистриб’ютори повинні періодично купувати певну кількість товарів за свій рахунок та самому бути клієнтом компанії. Великий ризик в тому, що купивши товар ви так його й не реалізуєте й замість прибутку отримаєте лише збитки.
- Мережевий маркетинг вимагає стресостійкості та сильної моральної витривалості. Агентам потрібно буде постійно спілкуватися з незнайомими людьми, пропонувати товари, залучати людей до сітки і часто чути відмови.
- Дистриб’юторів вважають брехунам, бо система продажів схожа фінансовими пірамідами. До того ж, більшість клієнтів розуміють, що вони куплять товар за вищою ціною, а агент отримує прибуток від їх покупки, тому ставляться до цього негативно.
Приклади МЛМ в Україні
StarLife
Ввівши назву фірми в Google, ви знайдете такі відповіді на запит:
Або бачимо протилежні коментарі:
Для когось потрапити на таке місце роботи є насправді фінансовим виходом з плачевної ситуації, але все залежить від “гілки” в яку люди потрапляють і від консультанта, з яким вони спілкуються.
Компанія StarLife є представником американської компанії зі страхування MetLife і діє виключно в якості підрядника, консультуючи клієнтів.
Подібні компанії з системою фінансових пірамід: Avon, Mary Kay, Faberlic, United Work, Amway, Oriflame, System Group та інші.
Чому про фінансові піраміди знають багато але нічого не відбувається?
Тому що законодавство не може передбачити всіх моментів діяльності подібних схем або не хоче. Як відомо, на жаль, українське законодавство є умовним, оскільки можна знайти лазівки майже в будь-якому законі, крім тих, що передбачають прямолінійну дію.
Що відбувається в інших країнах?
В Росії. З питанням пірамід мають коротку розмову, оскільки це одна з перших країн на території СНД, де з’явилася всесвітньо відома фінансова піраміда, після того, відповідні органи уряду, як Банк Росії дивляться за ситуацією на ринку і по можливості обчислюють відповідні організації.
У США. Конкретного органу, який би стежив за ситуацією із фінансовими пірамідами не існує, проте, населення Сполучених Штатів досить усвідомлено ставитися до цього питання, а поліція, прокуратура відповідно закону реагує на ситуації.
Підсумок
За умов пошуку роботи звертайте увагу на назву фірми, іноді варто зайвий раз почитати відгук в інтернеті, ніж витрачати декілька днів на те що б дізнатися, те що і так відомо.
Фінансові піраміди, на превеликий жаль, в Україні, юридично ще мають право на існування і ніяк не заборонені законом. Той же B2B Jewelry донині штрафували тільки за несплату податки у великих розмірах.
Уряд не бачить в них, поки що, стільки небезпеки, скільки воно насправді можуть зробити. За найгіршого розкладу, сім’ї залишаються в одних трусах на вулиці, без квартири, через набрані кредити для “успішної роботи в компанії”.
Даною публікацією сподіваюся хоча б кого-небудь вберегти або заздалегідь відкрити очі на те, що відбувається, будьте пильні і цінуєте свій час.
Автор: Катерина Плохій
Читати попередні матеріали автора:
Бонус. Для простішого розуміння принципу роботи фінансових пірамід, пропоную для перегляду наступне відео: